OHN7.jpg
Vatry zář, vatry zář Junačky Vatry vlasti stráž

1. ODDÍL JUNAČKY VATRY, 3. STŘEDISKO ZDIMÍRA TOUŠKA OLOMOUC

ohn6.jpg
SKAUTING 2012

SKAUTING 2012

Skauting je celosvětově rozšířené hnutí, které má kořeny ve Velké Británii. Tam bylo založeno už v roce 1907 (o sto let později se toto výročí řádně oslavilo: http://scout.org/en/information_events/events/100_years_of_scouting, http://en.wikipedia.org/wiki/Scouting_2007_Centenary). Za jeho duchovního otce  je považován britský generál Robert Baden-Powell, který zorganizoval první skautský tábor na ostrově Brownsea. Toho se mohlo účastnit pouze dvacet chlapců – a generál zjistil, že i přes sociální rozdíly mezi malými táborníky spolu všichni dokáží dobře vycházet.


Generál Baden-Powell začal vydávat časopis The Scout a základní myšlenky a ideje skautingu se rychle rozšířily do celého světa.


Sto let českého skautingu


O prosazení skautingu v Československu se zasloužil Antoním Benjamin Svojsík, který v roce 1912 uspořádal první český skautský tábor (letošní rok je tedy rokem oslav 100 let českého skautingu http://verejnost.skaut.cz/100-let-skautingu). Spolek Junák – český skaut byl založen v roce 1914, avšak musel překonat mnohá úskalí a překážky zabraňující jeho fungování. Český skauting byl zrušen v minulosti celkem třikrát (1940 nacisty, 1950 a 1970 komunisty), přesto vše se však vždy znovu obnovil k jeho plné funkčnosti. Vděčí zato právě původním skautským myšlenkám, které svou vznešeností nikdy neztratí na významu.


Během uplynulých sta let skauting ovlivnil řadu lidí z nejrůznějších prostředí a profesí. Mezi slavné české skauty patří například bývalý prezident Václav Havel, herečky Eva Holubová či Aňa Geislerová, vědec Václav Pačes nebo i režisér Jiří Menzel.


Díky tomu, že letos slaví český skauting sté výročí, byla založena iniciativa Skautské století (http://www.skautskestoleti.cz/), jež se snaží zmapovat jeho obsáhlou historii, zejména pomocí rozhovorů s pamětníky.

 

01.05.2012 20:05:48
junackyvatry
Prostě skauting, je na celý život ...
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one