foresstlog2.jpg
Vatry zář, vatry zář Junačky Vatry vlasti stráž
ZMĚNA

ZMĚNA

ZMĚNA
Každá první schůzka v měsíci se koná v KROJÍCH. Nezapomeňte!
SKAUTING 2012

SKAUTING 2012

Skauting je celosvětově rozšířené hnutí, které má kořeny ve Velké Británii. Tam bylo založeno už v roce 1907 (o sto let později se toto výročí řádně oslavilo: http://scout.org/en/information_events/events/100_years_of_scouting, http://en.wikipedia.org/wiki/Scouting_2007_Centenary). Za jeho duchovního otce  je považován britský generál Robert Baden-Powell, který zorganizoval první skautský tábor na ostrově Brownsea. Toho se mohlo účastnit pouze dvacet chlapců – a generál zjistil, že i přes sociální rozdíly mezi malými táborníky spolu všichni dokáží dobře vycházet.


Generál Baden-Powell začal vydávat časopis The Scout a základní myšlenky a ideje skautingu se rychle rozšířily do celého světa.


Sto let českého skautingu


O prosazení skautingu v Československu se zasloužil Antoním Benjamin Svojsík, který v roce 1912 uspořádal první český skautský tábor (letošní rok je tedy rokem oslav 100 let českého skautingu http://verejnost.skaut.cz/100-let-skautingu). Spolek Junák – český skaut byl založen v roce 1914, avšak musel překonat mnohá úskalí a překážky zabraňující jeho fungování. Český skauting byl zrušen v minulosti celkem třikrát (1940 nacisty, 1950 a 1970 komunisty), přesto vše se však vždy znovu obnovil k jeho plné funkčnosti. Vděčí zato právě původním skautským myšlenkám, které svou vznešeností nikdy neztratí na významu.


Během uplynulých sta let skauting ovlivnil řadu lidí z nejrůznějších prostředí a profesí. Mezi slavné české skauty patří například bývalý prezident Václav Havel, herečky Eva Holubová či Aňa Geislerová, vědec Václav Pačes nebo i režisér Jiří Menzel.


Díky tomu, že letos slaví český skauting sté výročí, byla založena iniciativa Skautské století (http://www.skautskestoleti.cz/), jež se snaží zmapovat jeho obsáhlou historii, zejména pomocí rozhovorů s pamětníky.

 

01.05.2012 20:05:48
junackyvatry
Jednou skautem, navždy skautem ...
.
.


.
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one